معرفی مؤسسه

مؤسسه آفتاب مهر صبا فارس در سال ۱۳۹۵ در شیراز تأسیس شد و فعالیت های خود را بر ترویج کتابخوانی و فعالیت های فرهنگی و هنری متمرکز کرد. این مؤسسه در سال ۱۳۹۵ به عنوان مجری طرح بیست و چهارمین هفته کتاب فارس انتخاب شد و برنامه های متنوعی را به انجام رساند.

ابداع طرح هایی همچون «سفیر کتاب شیراز»، «جشن تکلیف کتابخوانی»، «آی قصه قصه قصه …»، «کتابخانه ای به وسعت یک شهر»، «نمایشگاه کتاباتور»، «دمنوش دانش» از جمله طرح های ترویج کتابخوانی مؤسسه آفتاب مهر صبا فارس است.

این مؤسسه در سال های ۹۵ و ۹۶ طرح نذر دانایی با محوریت جمع آوری کتاب برای مناطق محروم شیراز و استان فارس را راه اندازی کرد و بیش از ۱۲ هزار کتاب را پس از طبقه بندی، در اختیار مدارس کمتر برخوردار و روستاها قرار داد.

مؤسسه آفتاب مهر صبا در این سال ها نشان سفیر کتاب شیراز را طراحی کرد و آن را با حمایت بنیاد نخبگان فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و انجمن اهل قلم فارس به ۶ نخبه علمی، هنری و ورزشی که دارای وجهه بین المللی هستند، اهدا کرد.

این مؤسسه در سال ۱۳۹۵ مجری آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب فارس بود و در سال ۱۳۹۶ نیز در کنار انجمن اهل قلم استان فارس برنامه های جنبی و افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه کتاب فارس را در شیراز برگزار کرد.

اما اوج فعالیت های مؤسسه آفتاب مهر صبا فارس، راه اندازی کمپین ترویج کتابخوانی «روستاییان فرزانه» با محوریت روستای امامزاده بزم شهرستان بوانان است. این کمپین در سال ۱۳۹۵ پایه ریزی شد و برنامه های ترویج کتابخوانی را به انجام رساند. بر اساس همین فعالیت ها بود که روستای امامزاده بزم توانست در سال ۱۳۹۶ عنوان روستای دوستدار کتاب ایران را کسب کند.

حسن دهقان، مدیرمسئول مؤسسه آفتاب مهر صبا فارس به پاس فعالیت هایش در حوزه کتاب، در چهارمین جشنواره ملی مروجان کتابخوانی، عنوان شخصیت برگزیده کتابخوانی ایران را کسب کرد. این فعال فرهنگی ریاست دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی فارس، ریاست انجمن اهل قلم استان فارس را نیز در کارنامه دارد.

نشریه فرهنگی اجتماعی «مهرگان صبا» نیز با مدیرمسئولی حسن دهقان در استان فارس منتشر می شود.

یک دیدگاه

 1. با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما
  اینجانب کتابدار کتابخانه عمومی در شهرستان ریگان از توابع استان کرمان میباشم. شهرستان ریگان در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از مرکز استان و هم مرز با استان سیستان و بلوچستان می باشد.
  این شهرستان به لحاظ فرهنگی در سطح بسیار پایینی قرار دارد و آسیب های اجتماعی
  از جمله طلاق، درگیری های قبیله ای وخانوادگی، ترک تحصیل دامنگیر این منطقه
  است.کودکان بسیاری در این منطقه به دلیل فقر فرهنگی خانواده ها از تحصیل باز میمانندو توسط خانواده به شغل های کاذبی چون قاچاق گماشته می‌شوند.
  اداره کتابخانه‌های عمومی این شهرستان تلاش بسزایی داشته است تا با افزایش سرانه مطالعه و آموزش های فرهنگی آسیب های اجتماعی را کاهش دهد اما متاسفانه بدلیل کمبود بودجه در این شهرستان توفیق زیادی نیافته است. برای اشاعه فرهنگ در این منطقه ما نیاز به ابزارهای فرهنگی از جمله بسته های فرهنگی و کتاب(حتی کتب دست دوم) می باشیم. لذا از شما خواهشمندیم در صورت امکان حمایت مادی و معنوی خود را از ما دریغ نفرمایید.
  با تشکر
  رحیمی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *